Strona główna arrow Informacje prasowe arrow Akt oskarżenia w sprawie o zabójstwo w Średniej Wsi
Akt oskarżenia w sprawie o zabójstwo w Średniej Wsi Drukuj
19-12-2013

 Krosno, dnia 19 grudnia 2013 r.

 

Akt oskarżenia w sprawie o zabójstwo w Średniej Wsi
 / Prokuratura Rejonowa w Lesku 1 Ds. 558/12/S /

 

     Prokuratura Rejonowa w Lesku skierowała do Sądu Okręgowego w Krośnie akt oskarżenia przeciwko 39-letniemu Mirosławowi P. o to, że w nocy z 16 na 17 października 2012 r. w Średniej Wsi, podczas awantury domowej wszczętej przez brata Łukasza P., w trakcie szamotaniny ugodził brata pięciokrotnie nożem w klatkę piersiową, powodując pięć ran kłutych, z których jedna przerwała ścianę komory serca zatrzymanie czynności mięśnia sercowego, powodując natychmiastowy zgon Łukasza P., to jest o przest. z art. 148 § 1 kk.

     W toku śledztwa ustalono, że bracia Łukasz i Mirosław P. mieszkali w jednym domu razem z matką Zofią P. Od wielu lat Łukasz P. nadużywał alkoholu i pod jego wpływem wywoływał awantury domowe, w trakcie których był agresywny i wulgarny, a agresję swą kierował przede wszystkim wobec matki. W obronie matki stawał syn Mirosław P. w związku z czym między braćmi dochodziło do strać, w trakcie których Łukasz P. był stroną atakującą, wskutek czego Mirosław P. bywał wiele razy pobity. Na wezwania matki wielokrotnie interweniowała policja.

     W dniu 16 października 2012 r. Łukasz P. wrócił pijany do domu około północy. Wszczął awanturę ubliżając matce i szarpiąc ją. W pewnym momencie matka wyszła z domu, aby wezwać policję. Wówczas to Łukasz P. zaczął się głośno zachowywać przy drzwiach pokoju brata, chcąc go obudzić. W tym czasie do domu powróciła matka i wówczas Łukasz P. swoją agresję skierował wobec matki, ubliżając jej i dusząc. Mirosław P. wezwał brata, aby się uspokoił. Łukasz P. zostawił matkę w spokoju i zaczął awanturować się z bratem Mirosławem, ubliżając mu słowami wulgarnymi. W pewnym momencie Łukasz P. powiedział do brata. że go zabije i zaczął uderzać o meble przedmiotem przypominającym nóż, a następnie uniósł rękę w górę i zbliżał się do Mirosława P. , który cofał się przed nim. Kiedy został przyparty do ściany wówczas udało mu się wyrwać nóż z ręki brata Łukasza i kiedy ten w dalszym ciągu napierał na niego, wówczas Mirosław kilka razy dźgnął brata nożem w bok i tył tułowia, po czym odrzucił nóż i wybiegł z domu. Ugodzony nożem brat zrobił kilka kroków i upadł w korytarzu na podłogę. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon Łukasza P.

     Biegły patomorfolog stwierdził, że Łukasz P. otrzymał od brata sześć pchnięć nożem oraz dwa cięcia w skórę brzucha. Jedno z pchnięć nożem spowodowało ranę ściany lewej komory serca i skutkowało u Łukasza P. zatrzymaniem czynności mięśnia sercowego, powodując jego natychmiastowy zgon.

     Mirosław P. przyznał się do zabójstwa brata, jednak wyjaśnił, ze nie chciał zabić brata, a tylko skaleczyć go w rękę.

     Rodzaj zadanych ran wskazuje, że oskarżony Łukasz P. działał w zamiarze zabójstwa swego brata, dlatego też oskarżono go o przestępstwo z art. 148 §1 kk.

 

p.o. Rzecznika Prasowego
Prokuratury Okręgowej w Krośnie

Janusz Ohar

Ostatnia aktualizacja ( 19-12-2013 )
< Poprzedni   Następny >