Strona główna arrow Informacje prasowe arrow Akt oskarżenia w sprawie wypadku lotniczego w dniu 22 lipca 2012r.
Akt oskarżenia w sprawie wypadku lotniczego w dniu 22 lipca 2012r. Drukuj
21-06-2013
Krosno, dnia 21 czerwca 2013r.

Akt oskarżenia w sprawie wypadku lotniczego w dniu 22 lipca 2012r.
na lotnisku Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie
(Prokuratura Okręgowa w Krośnie V Ds 20/12/S)

     Prokurator Okręgowy w Krośnie, zakończył postępowanie karne p-ko: Romanowi W. podejrzanemu o popełnienie przestępstwa z art. 177 § 2 kk i skierował w dniu 21 czerwca 2013r. akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Krośnie.
     Roman W. pilot – instruktor, dowódca załogi, w dniu 22 lipca 2012r. nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu powietrznym w trakcie lotu szkoleniowego na szybowcu Puchacz Sp 3399 prowadzonego razem z Marcinem L. uczniem Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie.  
     Po zakończonych ćwiczeniach, wykonując manewr lądowania na lotnisku Aeroklubu Podkarpackiego, pilot – instruktor nie wykonał kręgu nadlotniskowego, przeleciał szybowcem na wysokości około 50 m nad odbywającym się na lotnisku piknikiem rodzinnym. Następnie wchodząc na kurs do lądowania, wykonał z przechyleniem szybowca co najmniej 40°, ostry zakręt w prawo, doprowadził do przeciągnięcia szybowca w zakręcie, co spowodowało spadek siły nośnej samolotu i w konsekwencji jego zderzenie z ziemią.
     Pilot – uczeń Marcin L. doznał licznych, wielonarządowych obrażeń ciała skutkujących jego śmierć. Roman W. doznał obrażeń ciała, które spowodowały naruszenie czynności narządów ciała i rozstrój zdrowia na okres trwający powyżej 7 dni (w rozumieniu art. 157 § 1 kk).
     W sprawie prokurator zasięgnął opinii biegłego z zakresu lotnictwa, który stwierdził, że bezpośrednią przyczyną wypadku był błąd w technice pilotowania polegający na przeciągnięciu szybowca w zakręcie, a także wykonanie przez pilota – instruktora, lotu szkoleniowego niezgodnie z obowiązującymi na lotnisku Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie przepisami wynikającymi z Instrukcji Operacyjnej Lotniska Krosno.
     Jednocześnie biegły wykluczył, by do powstania wypadku przyczyniły się warunki meteorologiczne, bądź sytuacja kolizyjna z innymi statkami powietrznymi prowadzącymi w tym dniu loty nad krośnieńskim lotniskiem.
     Roman W. jako pilot instruktor, był odpowiedzialny za bezpieczne wykonanie lotu szkoleniowego i za wykonanie go zgodnie z przepisami.
     Roman W. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.
     Czyn zarzucony Romanowi W. z art. 177 § 2 kk - zagrożony jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.    

Zastępca Prokuratora Okręgowego
Wiesława Basak
Ostatnia aktualizacja ( 21-06-2013 )
< Poprzedni   Następny >